top of page

חיפוש=

אפקט המים - סרט והשראה למדיטציה


צלמה-גילי מצא

כשאמנות פוגשת את החיים שלי, זה אומר שאני מדויקת. בהקרנת בכורה של הסרט "אפקט המים", שהתקיימה בשבוע שעבר בסינמטק ת"א, חוויתי דז'ה וו מהמם. על המרקע הופיעו אפקטים קסומים של מחשב, שיצרו זהרורים, בדומה לשבירת קרני האור על משטח של מי מנוחות במצולות כלשהם.

תעתועי ברכה-צלמה גילי מצא

מי שאוהב לצלם, מכיר את התופעה: אור מסנוור של שעת צהריים בים רגוע, שכדי להישיר מבט, צריך להתחמש במשקפי שמש, גם כדי שהעיניים יצליחו להתפקס על אלפי הנקודות שמקפצות החוצה מהמים, כמו יהלומים קטנים וחסרי מנוח.

יהלומי מים-צלמה גילי מצא

בסרט: כמה פריימים אחרי המשחקי מחשב, המצלמה עברה לברכה ציבורית, שבה מתמקדת העלילה הבהחלט מקורית של הסרט. ולפני שהבמאית עושה לנו הכרות עם הנפשות השוחות בשאלות מעניינות שהמים מציפים, אני רואה "העתק-הדבק", של משהו שעשיתי אינטואיטיבית שבוע קודם.

מה הגבולות שלי?-צלמה גילי מצא

בשעת צהריים ביום המנוחה הלאומי, ישבתי על שפת ברכה מקורה בקאנטרי-קלאב שכונתי ובהיתי בתעתועי כחול לגווניו. המים יצרו כוראוגרפיה מרתקת שהופרעה מדי פעם, על-ידי שחיין שתרם מערבולת מוקצפת לריקוד המתהווה בקרקעית ונמוג.

בלי משקל סגולי-צלמה גילי מצא

והנה לפני, קורנת אור ומסך סצנה שיש בה את אותה מדיטציה, שגרמה לי להתעלם ממבטי המציל והשוחים בשצף, שלא הבינו מה אני מצלמת במבט כה מפוקס ורציני. אחרי שיצאה לי אנחת רווחה מהחזה, (שהיא גם הטכניקה בה אני שוחה, או ליתר דיוק ברבור, כי אני לא מכניסה את הראש למים והצוואר משורבב אופקית),

חותרת בשלווה-צלמה גילי מצא

התמסרתי לסיפור אהבה שהוקרן מולי, בין שני הגיבורים: אגאת הצרפתיה לסמיר שפעם הוא פלסטיני ופעם ישראלי, שמתחיל בטריטוריה סתמית של ברכה עירונית במונטריי וממריא לגייזרים ולנופים העוצמתיים של איסלנד.

סמיר ואגת בגייזר באיסלנד-באדיבות הסרט אפקט המים

סמיר, הוא מנופאי כחוש בן 40, שמתאהב באגת שהיא במידת "פטיט", המורה לשחייה המקומית, כשהוא לומד אצלה שעורים שלא ממש נחוצים "לסגנון שלו". רוב הסרט השניים לבושים בבגדי ים, ויש בו תפיסה מרעננת של שפת גוף ובנייה קומית של סיטואציות.

שפת גוף-צלמה גילי מצא

האמת- שבאתי עם ציפייה מובנית, ל"אפקט המים": לראות סרט שיציף רבדים עמוקים יותר, שאני יודעת שהמים הם המזור האולטימטיבי עבורם: טראומות, פתולוגיות, קשיים חברתיים ומוטוריים, רשימה ארוכה של בונוסים שיכולים לקרות רק כשלמשקל הסגולי אין משמעות ואתה נמצא בידיים הנכונות.

המורה והתלמיד-באדיבות הסרט אפקט המים

ממליצה לכם לעיין אצל ד"ר גוגל, בערך שנקרא: הידרותפיה- שיש לו ווריאנטים מרתקים כמו וואטסו, ווטר-דאנס, ג'הרה, טכניקות שחוויתי על עור הברווז שלי שרגיש לכלור ומתכווץ והופך לאדמומי, ויצאתי מהטיפולים הללו בספקטרום שנע בין הי ממסטל לבועת רוגע שלא רציתי שתגמר. לצערי רק קטע הסיום בסרט, ממחיש בקטנה את היכולת של המים להזכיר לגוף נשכחות.

מדיטציה במים-צלמה גילי מצא

בכמה שורות תקציר על הסרט הזה- לא תקראו את הסיפור האישי של הבמאית שלו, סולווג אנספה, שנולדה באיסלנד לאם מקומית ולאב יהודי אמריקאי ניצול שואה. היא למדה קולנוע בצרפת והסרט הנוכחי הוא האחרון בטרילוגיה שיצרה. שני הסרטים שקדמו לו הם "Back Soon" ו"מלכת מונטריי".

לשחות חזה או לחתור?-צלמה גילי מצא

אנספה, שאולי שמה לא מוכר לכם עדיין, יצרה כשלושים וחמישה סרטים עלילתיים ותיעודיים, ועצוב לגלות שהיא נפטרה לפני כשלוש שנים בגיל 55 מסרטן. במהלך צילומי הסרט הזה, היא הייתה חולה והצליחה לסיים את רוב העריכה שלו לפני מותה. לאחר לכתה, כל שותפיה ליצירה השלימו את התמונה, שגם זה לא בדיוק פרט שגרתי לביוגרפיה של סרט.

מקבילית הפסים-צלמה גילי מצא

אני רוצה לצטט מדבריה של הבמאית המקורית הזו, שקולה ימשיך להדהד ביצירותיה:

"אפקט המים" מביא את התשוקה העמוקה שלי מבפנים, למצוא את האנרגיה שהיא כל כך מיוחדת לאיסלנד, הארץ ממנה אני באה. רציתי למקם את כל הגיבורים בחללים פתוחים ורחבים ולתת להם להתעמת עם האלמנטים ולחיות את הסיפור שהוא מצחיק ובאותה מידה מרגש".

פרצופים-צלמה גילי מצא

"אפקט המים" זכה לאהדה מהצופים ומהמבקרים בפסטיבל הקומדיות הצרפתיות, ששמו בהחלט מעיד על עיסתו :" או לה לה " ואו-טו- טו, הוא יוצא בהפצה לבתי הקולנוע הנבחרים, עם יחסי ציבור מניפיק של SB-PR.

צלליות-צלמה גילי מצא

אחד המשפטים, שאנספה שותלת בפי אחת הדמויות, מביא את הרוח הפמיניסטית והשובבה, שנושבת בחינניות מהסרט, שכדאי לראות אותו ביום סגרירי ואפור, שצופן לנו החורף:

" גבר קטן יכול לעשות דברים גדולים... במיוחד אם הוא אישה".

מסלול מהיר בקאנטרי רמת אביב ג'-צלמה גילי מצא

הסרט יוקרן בבתי הקולנוע הנבחרים ברחבי הארץ החל מתאריך 27/12

4 Comments


גילי מצא
גילי מצא
Jan 01, 2019

תודה רבה לתגובתך היפה Roni Idan

Like

Roni Idan
Roni Idan
Dec 29, 2018

מקסים גילוש, כמה תשוקה וכשרון... !!


Like

גילי מצא
גילי מצא
Dec 27, 2018

תודה רבה לך ציפי רומן שאת רואה ומעריכה את ההשקעה וכל-כך מחמיאה, למרות שזה גם מטה לחמך המאוד מקצועי. גם אני שוקלת להרטיב את עצמי באפקט המים, בגלל הבונוסים שהזכרתי

Like

ציפי רומן
ציפי רומן
Dec 26, 2018

גילי יקירה, כתבת מקסים, צילמת עילאי, עשית לי חשק לרוץ לראות את הסרט, אף שכבר שנים לא נכנסתי לבריכה (תסרוקת, את יודעת!). נהניתי מאוד מהביקורת שיצרת (גם כתבת, גם צירפת צילומים שלך - מי עוד מבקר ככה?) ובעצם, מהדרך שבה את כותבת ומצלמת, בכלל.

Like
אולי יעניין אותך:
bottom of page