top of page

חיפוש=

דוקו אביב 2024-ששת המובחרים שלי

הסרט "ויסטה מארה-צילום באדיבות דוקו אביב

הוייב

במשך כעשרה ימים, התמלא סינמטק ת"א באנשים, צחוקים וצלילים במסגרת פסטיבל דוקאביב ה-26 במספר. ריבוי המבקרים העיד מבחינתי, שאנשים רוצים נירמול בעזרת אסקפיזם איכותי. הוקרנו פה מעל מאה סרטים בינ"ל ומקומיים, התקיימו בכורות עולמיות, תוכנית מחווה, מפגשי יוצרים מהארץ ומחו"ל ואירועי תעשייה חשובים

הסרט "לעוף"-צילום באדיבות דוקו אביב

הייחוד

מדובר בפסטיבל היחיד בישראל המוקדש כולו לקולנוע דוקומנטרי, שמוקרנים בו סרטים חדשים, שהזוכים בהם כשירים באופן אוטומטי למועמדות לאוסקר בקטגוריית דוקו.

הלוקשנים

כללו בנוסף לסינמטק תל אביב את מרכז סוזן דלל, מוזאון ת"א, CCA תל אביב – יפו, קולנוע לב, מרכז אניס, בית רדיקל, וסינמה מגדלור עם שני ערבי הקרנה תחת כיפת השמיים. הבונוס שקיבלו הצופים בסרטי

הדוקו עם הבריזה, היה מוזיקה משובחת ושקיעות בקו ראשון עם הגלים

הסרט "ויוה ורדה"-צילום באדיבות דוקו אביב

מי שצפה בסרטים במוזאון ת"א, בדגש אמנות עיצוב ותרבות, לחלקם קדמה הרצאה מאת אחת מאוצרות המוזיאון והם יכלו לבקר בתערוכות עדכניות ומעשירות. שמחתי לגלות שהתקיימה פה הקרנה מונגשת בליווי אפליקיציה מיוחדת לסרט "הרבי קפוארה" ובנוסף התקיימה הקרנת תלת מימד לסרט "אנסלם" עם מיצבי הענק של האמן אנסלם קיפר

הסרט "אנסלם"-צילום באדיבות דוקו אביב

בבקשה תמשיכו

ממש הצטערתי שהפסטיבל האיכותי והמרתק הזה הסתיים השבוע. לדעתי יש קהל רב שהחמיץ סרטים שווים ואני ביניהם, שהיה שמח לקבל מועד ב' וג'. וגם-זה לא שכיח בימים קודרים אלו, לראות קהל יפה, מדבר בשפה אמנותית מעודנת, יוצא מאולמות עם ניצוץ בעיניים. טוב שיש את יס דוקו, שיקרין חלק מהשפע הזה

הסרט "להתפרא"-צילום באדיבות דוקו אביב

סרטים בדגש גיבורות

1.אובססיה לאור-לואי פולר

תקציר- קליידוסקופ צבעוני על לואי פולר - אמנית במה ספקטקולרית, חלוצת אמנות הפרמורמנס והמחול המודרני. פמיניסטית שהקדימה את ההגדרה, שהשפעתה ניכרת עד היום, מקנטרידג ועד טיילור סוויפט, שמצטטים אותה ביצירותיהם

הסרט "אובססיה לאור"-צילום באדיבות דוקו אביב

מי את לואי פולר- הסרט לא מספר את כל הרזומה המדהים שלה;שבנוסף להיותה רקדנית, כוריאוגרפית, יוצרת תאורה, שחקנית, מנהלת ומפיקה, הייתה לה גם קריירה פוליטית והיא הקימה שני מוזיאונים באמריקה. בפריז לואי הייתה דמות מרכזית בתנועת האר נובו והופיעה בריקודי סולו במועדון פולי ברז'ר הנועז. אמנים רבים ציירו את דיוקנה ופיסלו את דמותה, בינהם אוגוסט רודין. ב־1905 היא יצרה סרט מהפכני כאשר השתמשה בהילוך אטי, בנגטיב ובצללים

הסרט "אובססיה לאור"-צילום באדיבות דוקו אביב

מה אהבתי-הסרט הוא מאסטר קלאס עבורי, כזה שיכולתי לראות שוב ושוב, כדי לנסות לקלוט את הגאוניות של הרקדנית הגוצה וקטנת הממדים הזו, שהפכה לקוסמת מהפנטת מהרגע שעלתה לבמה. הטוטאליות שלה הדהימה אותי. הריקודים שלה התבססו על תחקירים מעמיקים שעשתה ובסופם הולידו את ריקוד הסרפנטין המפורסם שלה, שקמו לו אינספור חקייניות, שהגדיר את תחילת המחול המודרני.

ערך מוסף-לטעמי מדובר במאסטרית בסגנון רנסנסי, שהייתה נסיינית שבדקה על גופה, השפעות מכניות וויזואליות. פולר פיתחה מכשירי תאורה ואביזרים טכניים, שעל חלקם רשמה פטנטים. בזכות המצאותיה הפכה לחברה מכובדת בוועדה המדעית הצרפתית.

הסרט-קטעי ארכיון נדירים של הריקוד שלה, בשילוב רקדניות עכשוויות בכוריאוגרפיות שהן הומאז' גם לשמלות שיצרה עם מוטות מיוחדים, כדי ליצור את אפקט הסרפנטין-ספירלה המסחררת חושים. סרט שמעיף אותך על גלי יצירתיות והשראה

הסרט "אובססיה לאור"-צילום באדיבות דוקו אביב

2.זכרון צילומי-שילה טרנר סיד

תקציר- את הקול של אמה, העיתונאית והצלמת שילה טרנר סיד, שומעת רייצ'ל סיד לראשונה דרך הסלילים הגנוזים שנותרו בארכיב. משם היא תרקום את דיוקן הדמות החסרה בחייה.

ביו-רייצ'ל היתומה מגיל ינקות, גדלה ללא זיכרון קולי של אמא שלה, שהייתה עיתונאית-צלמת מפורסמת בין הסיקסטיז לסבנטיז ומתה בגיל 42 משבץ מוחי. שיא הקריירה של שילה, הגיע בסדרת ראיונות עם צלמים אגדתיים כמו אנרי קרטייה-ברסון, ברוס דיווידסון, קורנוול קאפה וגורדון פרקס, שהיא גם הקליטה וכך יצרה פסקול ייחודי וחלוצי בתחום.

חוויה-הבת רייצ'ל יוצאת למסע הכרות עם הצללים של אמה שלה, שקמה לתחייה בעזרת סרטונים קצרים מעידן אחר. מרתק לראות איך חסרון של קול ותנועה של דמות משמעותית, מכרסמים עמוק בזהות האישית. נשאבתי לתגלית המרגשת של השלמת הפאזל. בסוף הסרט מודה רייצ'ל שכל התחקיר הזה, דווקא העצים את הגעגוע לשנות איכות עם האמא האבודה שלה.

בונוס-סרט על געגועים אינסופיים, בנוסף לפורטרט אמנותי

הסרט "אות רוטטת"-צילום באדיבות דוקו אביב

3.פרנצ'ישקה

תקציר- הרקדנית פרנצ'שקה מאן מוורשה, הרגה ב-1945 קצין אס אס בכניסה לתאי הגזים באושוויץ. סיפורה לא זכה לתהודה הראויה, אולי בגלל השמועות שהייתה משת"פית עם הגסטפו. ריבוי הגרסאות הצמיח מיתוס אותו הסרט מבקש לפענח.

פוקוס-הבמאית ויוצרת הסרט הישראלית לינה צ'פלין, מנסה לשפוך אור על דמותה של רקדנית ידועה, שהייתה מתרועעת עם קציני גסטאפו באופן גלוי. רק במקום אחד בסרט נרמז שהיא הצליחה להשיג דרכון ליהודי. האם היא מסרה שמות?, גרמה למותם של יהודים?, שאלות שהעסיקו אותי.

ריקוד המוות- כאשר פרנצ'שקה מתבקשת להתפשט, כדי להיכנס למה שהיא מבינה כתא גזים, היא רוקדת ריקוד פתייני, במהלכו היא חוטפת את האקדח מהבכיר הנאצי שמאיים עליה, ויורה בו שבע פעמים. האם היא עושה את זה כאקט הרואי וסולידריות עם כ- 1800 יהודים שהובאו איתה בשולל ברכבת לאושוויץ, או מתוך נקמנות גרידא, קשה לומר.

מיוחד-הסרט עשוי משילוב חומרי ארכיון , ראיונות בן היתר עם קולגה רקדנית שכיום היא בת 104. בסרט שזור מופע מחול עכשווי, שנותן רובד דרמטי לאישה פרובוקטיבית ואמיצה. הסרט נעשה בשיתוף עם יס דוקו, חפשו אותו.

4. מושכת אש: סיפורה של אניטה פלנברג

תקציר-הם קראו לה מכשפה, רוצחת, הקללה של הרולינג סטונז – אבל הם לא ידעו מי היא באמת אניטה פלנברג. דיוקן שמעניק גאולה לדמות סיקסטיז כריזמטית ומרדנית, מכורה וממכרת, שקמה שוב ושוב מתהומות האפלה

הסרט "מושכת אש"-צילום באדיבות דוקו אביב

ייחוד-היא הייתה אהובתם של שלושה מהרוקיסטים המובילים בעולם, בריאן ג'ונס, קית' ריצ'רדס (שבשבילו היא עזבה את ג'ונס בשנת 1967), ומיק ג'אגר מה"רולינג סטונז". דוגמנית, שחקנית ומעצבת אופנה איטלקייה-גרמנייה. הסרט התיעודי הזה מתבסס על אוטוביוגרפיה שלא פורסמה מעולם ומנסה לעשות  תיקון היסטורי לדמותה, שבע שנים לאחר מותה. 

תיהי יפה ותשתקי- מי ידע? שבשנת 1994, כשהיא לאחר גמילה מסמים ואלכוהול, אניטה סיימה לימודי אופנה במחלקה המפורסמת של סנטרל סנט מרטינס בלונדון. היא עבדה עם ויויאן ווסטווד לתקופה קצרה, כשהיא כבר אייקון אופנה וותיק.

החברות שלי-בסרט מתראיינת הדוגמנית קייט מוס, שהייתה חברה קרובה של פלנברג יחד עם מריאן פיית'פול ומדגימה בתמונות, איך המלתחה האישית שלה שופעת לוקים בהשראתה של אניטה, הכוללים כובעי פדורה רחבי שוליים, מכנסי פעמון, מעילי פרווה מלאכותית, שילובי צבעים וטקסטורות כמו חולצת משי רומנטית עם מכנסיים מנומרים.

פמינזם-מהסרט עולה שאניטה הייתה פמיניסטית ובעלת השפעה, שחבריה-בני זוגה מהסטונס לא פירגנו לה והיו מאויימים מהיכולות שלה. היא הניחה את היסודות לאופנה הרוקיסטית-בוהמיינית, הייתה שחקנית מוכשרת ודגלה ב"פרו אייגגינג'", קיבלה את הקמטים והגיל באהבה.

הסרט ישודר במהלך יוני ב-yes דוקו וב-Sting+.

סרטים בינלאומיים

5.אות רוטטת

תקציר-סרט של המאסטרית נורית אביב שהוא צלילה רב-לשונית, מרחיבת דעת וגם אישית אל משמעויות השימוש בצליל ר', וכיצד הוא מבטא את המקום ממנו הגענו - או את זה שאנו שואפים להיות חלק ממנו

הסרט "אות רוטטת"-צילום באדיבות דוקו אביב

תוכן-לכאורה סרט נישתי על בלשנות, על הגיית האות ר' בשפות שונות. משולב בקטעי ראיונות עם מתרגמים וחוקרי שפות שונות, שמספרים על הדומיננטיות של אות אחת בודדה. האמירה "חיים ומוות ביד הלשון", מקבלת פה משנה תוקף, כאשר המרואיינים מספרים איך ר' גרונית, מתגלגלת, נעצרת, כועסת, מלטפת, גרמה לבוז ונידוי מצד ילדים, או לסלקציה למוות במקרים הקיצוניים

הסרט "אות רוטטת"-צילום באדיבות דוקו אביב

וויזואליה-כל אות בסרט מוגדרת על ידי צילום פרחים מאפיין. המסך נצבע באדום דומיננטי, סגול-כחול, צהוב, וורוד, אלומות חיטה. הפרחוניות הזו מאלחשת את הווידויים המרתקים של הדוברים, שנורית מצליחה לדובב באינטימיות מפתיעה. הצילומים הפרחוניים התבצעו בישראל ובצרפת.

שפות-הסרט דובר עברית, ערבית, רוסית, קראולית, צרפתית, יפנית ונורבגית, עם כיתוביות בעברית ובאנגלית

הסרט "אות רוטטת"-צילום באדיבות דוקו אביב

6.סוכן האושר

תקציר-סוכן האושר אמבר יוצא בשליחות ממלכת בהוטן, לפגוש תושבים ברחבי המדינה, כדי לבחון מה הופך אותם למאושרים, בזמן שהוא מנסה למצוא בעצמו אהבה. הצצה מרתקת למדינה מרהיבה ומסוגרת מן העולם, דרך עיני תושביה

הסרט "סוכן האושר"-צילום באדיבות דוקו אביב

רקע- רבים מאתנו צפו בסרט "לונאנה: יש יאק בכיתה", שהיה מועמד לאוסקר ובו נגלתה לנו בהוטן, במלוא יופייה. הסרט-מסע מביא כפרים פסטורליים למרגלות ההימאליה דרך מרכזים עירוניים ואנשים ממעמדות שונים, בינהם רקדנית ברים טרנסג'נדרית שסובלת מדיכאון.

אושר לפי פרות ועיזים-בין 148 השאלות העקרוניות לסקר, יש מדד כמותי למספר הפרות, העיזים או הטרקטורים שיש ברשותך, וחשוב לדעת אם אתה סומך על השכנים שלך, מה תחושת הקארמה שלך וכמות המדיטציות השבועיות.

עניין- בהוטן הזעירה מדורגת דרך קבע בצמרת סקרי האושר הבינלאומי. מדד האושר של תושבי המדינה הבודהיסטית הוא כלי מרכזי בקבלת החלטות השלטון. במדינה שבה יש שר בממשלה שאחראי על האושר, אבל המציאות פוגשת את רוב תושביה חסרי השכלה ורועי יאקים.

לא אידיליה- בסרט מתבררת סוגיה כואבת, לגבי נפאלים שנולדו על אדמתה של בהוטאן והם משוללי אזרחות, כמו גיבור הסרט שדרכון מבחינתו הוא הכרטיס לחופש ולהשגת רעיה, שבזכותה יהיה מאושר

עוד כתבות מענינות:

גני הנדיב בזכרון יעקב-צלמה גילי מצא
גני הנדיב בזכרון יעקב-צלמה גילי מצא
גן הורדים בגני הנדיב-צלמה גילי מצא

Comments


אולי יעניין אותך:
bottom of page