top of page

חיפוש=

מנזר מרסבא-טקס הדלקת נרות


מנזר מרסבא

טיול ויראלי

מסתבר שכמו שיש סרטון או פוסט ויראלי, יש גם טיולים כאלו. במיוחד בימים קרונים אלו, בהם יש לנו הולי לנד אחת וכמה מיליוני ישראליים, שרעבים לצאת מהבית ולטייל, גם במזג אוויר מקפיא. מנזר מרסבא בצפון מדבר יהודה, ראה השבוע עלייה לרגל של מטיילים, בממדים שהזכירו במקצת את "המגיפה" מאשתקד, שקרתה תוך כדי סגרים

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

אלפי ג'יפים, ג'יפונים, רוכבי אופניים, מיטיבי לכת, נהגי טרקטורונים ואופנוענים, יצרו פקקי תנועה, בדרך למנזר הבנוי על צוק במדרון נחל קדרון. כל הבלאגן הזה, התקיים כדי לראות מאות נרות, שהודלקו על-ידי בדואים מהסביבה יחד עם נזירים במנזר והם מאירים "נס" לוקאלי, שנמשך שלושה ימים ברצף.הארוע הזה קורה באמצע חודש דצמבר, בתאריך פטירתו של הנזיר בשנת ובמהלכו מתקיימים טקסים ותפילות לזיכרו. כל אזור המנזר, נראה כמו מופע ענק מרהיב והאוירה היא בהחלט מיסטית

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

חלק מהבאים, בכלל לא יודע מי היה מר סבא (דַיְר מַאר סַאבַּא בערבית), והעובדה שהטקס ארע אשתקד הטקס ארע אשתקד בתאריכים 17-19 לדצמבר, בנר שמיני של חנוכה, נדמתה להם כצרוף מקרים יהודי כהלכתו. כאשר החושך ירד ומאות נרות נדלקו על המדרון של המנזר, נשמעו תפילות של הדלקת נר שמיני ושירי הודיה של חנוכה, מחזה סוריאליסטי קמעה.

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

תמונות שמדברות בעד עצמם

מדובר במנזר בסדר גודל מרשים, לא פחות יפה ממנזרי צוקי מטאורה ביוון

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

אני אומרת את זה באחריות, כי טיילתי גם שם. מנזר מרסבא הוא אינסטגרמי, מכל זווית אפשרית, ממש כמו המנזרים היווניים שתלויים על צוקים. לצערי לא יכולתי להתקרב אליו וגם לא להיכנס בשעריו-הסיבה תוסבר בהמשך.

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

מהות הטיול

מאות ג'יפים "יסמנו" לכם את הדרך לנקודת התצפית על המנזר. כדאי מאוד לזכור איפה חניתם ולצלם, כי בחושך בדרך בחזרה, כשאתם עייפים וקפואים זה עניין מאתגר. מי שבא לתצפית מוקדם, מיקם כסא לנוף ועשה פיקניק. מצד דרום שלה, ירדנו לנחל קדרון, צעדנו בין הנרות הדולקים, עברנו על פני גשר וטפסנו כדי לצפות בנרות, מהצד השני.

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

מי הוא סבאס

המנזר שקרוי על שם מייסדו, הנזיר סבאס שורד כ-1,500 שנה וזה בהחלט השג בהיסטוריה המדברית. סבאס, נולד למשפחה נוצרית, במאה החמישית לספירה בקפדוקיה. הוא גדל במנזר ובגיל 18 ערך מסע עלייה לירושלים והפך לתלמידו של הנזיר אותימיוס. עם מותו, הלך סבאס למערה במדבר כדי להתבודד ולחיות חיים סגפניים

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

סבאס פעל במשך כ-50 שנה להקמת מיסיונים ומנזרים בארץ ישראל, היה הדמות החשובה מבין נזירי המדבר של התקופה הביזנטית. רוב מבני המנזר כיום, לרבות כיפותיו וחומותיו החיצוניות, נבנו במהלך שיפוץ המנזר במאה ה-19, שנעשה באמצעות כספי תרומות מרוסיה

מנזר מרסבא טקס הדלקת נרות-צלמה גילי מצא

איך הנזירים חיים ב-2020

המנזר מונה כ-15 נזירים והוא לא מחובר לאספקת מים, חשמל או לרשת הטלפונים. לתשומת ליבכם, אין כמעט קליטה במקום עם טלפון נייד. נזיריו אינם קוראים עיתונים ואינם מאזינים לרדיו. חל עליהם איסור להחזיק כסף, ורק נזירים שמתוקף תפקידם אחראים על רכש של אספקה למנזר רשאים להשתמש בו

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

למי אסור להכנס למנזר

לנשים, בשר ותפוחים. אסור לנשים להכנס, ולכל מי שמתקוממת מסבירים שאפילו אמו של סבאס לא הוכנסה כשבאה לבקרו. תפוחים?, בגלל תפוח אחד שכמעט גרם לנזיר להפר את הצום, חל איסור להכניס את הפרי שבו חווה פיתתה את אדם. עניין הבשר, הוא כמובן מטעמי דת, הנזירים אוכלים "חלבי"

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

תדריך הגעה

מנזר מרסבא, הוא מנזר יווני-אורתודוקסי הבנוי על צוק במדרון נחל קדרון שבצפון מדבר יהודה. חשוב לציין שהמנזר נמצא בתחומי שטח C, ושולי שטח A האסורים לכניסת ישראלים וזו עובדה שרלוונטית גם לכך, שלא רצוי להשאיר רכב פרטי לבד בשטח.

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

בימים כסדרם זה אזור אימונים צהל"י ורק בסופי שבוע הוא פתוח למבקרים. ניתן להגיע אליו מהישוב קידר או באמצעות הליכה/רכיבה על אופניים/נסיעה ברכב שטח מהכביש שבבקעת הורקניה, מזרחית ל-מעלה האדומים.

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

המלצה ספרותית על המנזר

ספרו הנפלא של מארק טוויין "מסע תענוגות לארץ הקודש", נכתב במהלך ביקורו של טוויין בארץ ישראל בשנת 1867. ספר חובה לאוהבי מסעות ושמחתי לגלות בו תיאורים של המנזר, בשפתו הצינית-הומוריסטית של טוויין " יושביו הנוכחיים של מר סבא - כשבעים במספר הם פרושים כולם. עוטים גלימת בד גס, כובע צינורי מכוער נטול תיתורה, והולכים יחף. אין הם טועמים דבר זולת לחם ומלח ואינם שותים אלא מים"

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

ובקטע אחר טוויין כתב " הם תשושים וכחושים, פניהם חיוורים וגרומים, ואין להם כלל שרירים ואינם מסוגלים לשום מאמץ פיזי... אחדים מהם באו לשאול בעצת רופאינו בהתאוננם על קשיים בעיכול ועל כאבי קיבה, אך הוא יכול רק לומר להם, שמזונם אינו מספיק, ולצוות שיאכלו לחם לבן ובשר. הם הגיבו על כך בחיוך עגום והפליטו באנחה - אי אפשר..."

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

הנחיות שימוש לטקס הנרות בחורף 2021

1.עד אז יש לכם זמן לרכוש ג'יפ אמיתי לשטח, לא לאיסוף ילדים מחוגים בעיר, כי מדובר בנסיעה

שיירת ג'יפים-צלמה גילי מצא

2.לעבוד על בניית כושר: כי המסלול השווה הוא לעשות טרק למנזר. כדי לראות את הנרות דולקים; תצטרכו לרדת ולעלות כקילומטר וחצי כל כיוון, לצד של המנזר

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

3.אם אתם בקטע של אופני שטח, תרשמו לטיול מדווש מודרך, שיוצא מהישוב קידר

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

4.חוץ ממים ואוכל, חשוב ביותר פנס ראש, כי כשמחשיך, קשה לעשות את הטרק חזור בעלטה. עוד פריטי חובה: נעלי הליכה טובות לקטעי טיפוס, ירידה ותוואי סלעי, בגדים חמים ותרמוס קפה, יעזרו. מטרייה חיונית, כי אם מתחיל לרשת גשם, אז גם צריך לשקול צעדים, במיוחד בירידה מהמנזר לנחל קידרון.

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

6.הצטרפתי לטיול ג'יפים של ביה"ס שדה כפר עציון הגדול בארץ, שהוציא שיירה רצינית עם הדרכה וצריך להירשם לטיולים שלו -להלן הלינק. מדריכי טיולים גילו את פוטנציאל הארוע והם מובילים קבוצות קטנות ומפרסמים את עצמם ברשת.

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא

7. המלצת חנייה-כמה שיותר רחוק מהמנזר עצמו. אפשר בבקעת הורקניה, או ליד הבסיס הצבאי של נבי מוסא. היו שהגיעו עם הג'יפ בדרך שהוכשרה לאחרונה עד המנזר, אבל הפקקים אחר-כך לא היו להיט, הם נמשכו לתוך הלילה.

מנזר מרסבא-צלמה גילי מצא


Comments


אולי יעניין אותך:
bottom of page