top of page

חיפוש=

סדנאות כיפיות להסחת הדעת


ציור שלי בסדנה של אסתר פומרינץ

אין ספק שכולנו חווים כעת קושי בוויסות רגשי, בגלל גנב זמן רציני. הטלוויזיה והרשתות החברתיות, פולשים ומציפים אותנו במנעד שנע בין כאב לתעוקה, בין חוסר אונים לפחד, כשבניהם יש מעט מקום לנשום כהלכה, כך שהצלעות מתרחבות.

כבר בשבועיים הראשונים של "חרבות ברזל", התחלתי לחפש סדנאות בהן הידיים והראש שלי יהיו במקום אחר. בחלקן ממש עפתי, באחרות "רק" נהניתי לייצר משהו לקחת הביתה ולתלות או לבהות. בינתיים מילאתי קיר, ויש אחד נוסף שאני צריכה למקם בו מסמרים, במרווחים המתאימים. את הרשמים מסדנאות פרק א'-כתבתי פה. לפניכם חלק שני בחוויות, שאשמח שתרצו לדגום בעצמכן

ציור שלי בסדנה של אסתר פומרינץ

1. כתיבה יוצרת עם שרית שמיר

כשהאזעקות הטרידו ברמה יומית, נסעתי למודיעין, כדי לצלול למילים. למרחב של שרית שמיר, שהיא מאסטרית NLP,סופרת, משוררת, עורכת ומו"ל של הוצאה לאור לשירה ונובלות שיריות. את כל ארגז הכלים הזה ארזה שרית להנחיית סדנאות לכתיבה יוצרת, מפגשי קפה, עוגיות ומילים מנחמות, מחבקות, שמאפשרות לשים על השולחן את הלב

שרית שמיר-צלמה גלי לשם

ובאמת הרגשתי, שלא משנה כמה באתי עייפה, בקבוצת כתיבה מתרחשים ניסים קטנים, בעקבות זה שאנשים נדיבים. הנדיבות שלהם מתבטאת בכך שהם חולקים את רחשי ליבם הכמוסים, עם קבוצה שנושמת ביחד את המקצב, ופתאום אתה חש, חלק ממשהו יותר גדול ושלם. זה אולי נשמע דרמטי, אז זה לא, זה אמיתי

שרית שמיר-צלמה גלי לשם

העט שלי ריחפה על הדף, רצה מעצמה בכל תרגיל ששרית נתנה. לא הייתי צריכה לחפש השראה, היא הייתה על השולחן והייתי צריכה רק ללקט אותה, כמו הביסים שנתתי בבייגלה קטן שכירסמתי, או בעוגייה מפתה. לא אספר לכם "על מה בדיוק הסדנה", כי הדיוק היחיד הוא להגיע ולהתמסר.

שימו לב שהסדנאות של שרית הן המשכיות ומתקיימות ברחובות, או בביתה במודיעין. ניתן ליצור קשר עם שרית בנייד 054-9463003


2. ציור מופשט עם אסתר פומרינץ

עם אסתר פומרניץ, יש לי רומן ארוך. אמנית, יוצרת ויזמית חברתית קהילתית, שהכרתי, כאשר היא זכתה בתחרות בינלאומית לעיצוב שעון של סווטץ', שהיא סיפרה לי עליו רק כבדרך אגב וכתבתי עליו פה. למען השקיפות אומר, שעשיתי אצלה קורס של "טכניקות מגוונות" וכעת אני לומדת אצלה "ציור מופשט"

צילומים באדיבות אסתר פומרינץ-מדגמנת את יצירותיה

אסתר למדה את התחום של פסיכולוגיה קריאטיבית, ולכן המשפט שהוא המוטו שלה זה "אל תשאלי אותי אם זה יפה, תגידי בעצמך". אסתר מעודדת אותך לצייר, כמעט בלי חוקים ולחשוב עצמאית, למרות שלכל שעור היא מביאה ידע תאורטי רב.

אסתר רואה שליחות בחיבור אנשים ליצור לא רק על הנייר, אלא גם לקחת את הריפוי שבביטוי צעד קדימה למפנה בחייהם. אני מסתקרנת כל פעם מהחוויה של לימוד דרכים לאתגר את עצמי, ובסופי-שבוע מתאמנת בסטודיו הביתי שלי, בתור בילוי בלי יומרות אמנותיות

ציורי בסדנה של אסתר פומרינץ

אני מעדיפה מפגשים פרונטליים שנערכים בהרצליה או בכפר-סבא, אבל יש לאסתר גם שעורים בזום. "זמן משפחה", הן סדנאות בהרכב למשל אמא ובת שיכולות להיות חד פעמיות.ממליצה לכם על הקורס החדש שלה "אמנות אינטואיטיבית ככלי לריפוי", שעשיתי אותו, שישה מפגשים של שחרור מחסומים וחיבור לדרכי ביטוי אמנותיות שונות, שיתקיימו בימי ראשון בשעות הבוקר.

לפרטים ניתן לפנות לאסתר בנייד-052-2741535

להתרשמות וקנייה מהקטלוג הדיגיטלי של אסתר-ראו כאן


3.יצירת נרות עם רחל שנהר

לא צריכים לחכות לחנוכה, כדי להדליק נרות. נסעתי לבנימינה, כדי לפגוש את רחל שנהר, שמומחית בגילוף נרות עבודת יד, בסגנון הבארוק מסוף המאה ה-16. נשמע מסקרן אז מילאתי גז, כדי לנסות ללמוד את הטכניקה, על קצה של פתיל

בסדנה של רחל שנהר-צלמה גילי מצא

בסטודיו יש תצוגה מקסימה של עשרות נרות בגדלים שונים, חלקם עומדים על השולחן כמו תכשיט ואחרים מתאימים לפמוטים ויש גם נרות הבדלה. אפשר לרכוש פה נרות, במחירים סבירים למדי כמתנה מקורית. רחל שעסקה באומנויות שונות, התחילה ללמד בסדנאות את המיומנות, רק כי אנשים ביקשו ממנה.

את הנרות מגלפים עם סכין מיוחדת, כדי ליצור שש צלעות לנר. הגילוף בא, אחרי שטובלים בשעוות פרפין, באמבטים לוהטים עם צבעים שתוכננו מראש. לכל צבע יש מספר פעמים שונה של טבילה, ומדובר בעשרות שכבות עד למיצוק הרצוי. הזמן לגלף הוא רק כרבע שעה, לפני שהנר יתקרר ויישבר.

בשונה מסדנאות אחרות, לא הכנתי פה לבד את המוצר, כי זו טכניקה שצריך ללמוד על בורייה, אבל זו בהחלט חוויה לאירוע, לגיבוש, ליום הולדת. בין היתר כי לנרות יש היבט מיסטי, של חיבור בין עולם גשמי לרוחני, והוא לא רק אמצעי תאורה אלא גם מייצר אווירה.

הסדנאות מתקיימות בימי רביעי בתאום מראש.הנייד של רחל לתאום 0506980655

בסדנה של רחל שנהר-צלמה גילי מצא

4.נויורוגרפיקה עם רעיה בלינסקי

לאחר שנחשפתי לציורים בשיטה, הבנתי שאני רוצה להבין יותר. אני מדברת על נוירוגרפיקה, שיטה חדשה יחסית, שפותחה על -ידי פסיכולוג רוסי, ד"ר פבל פיסקריו. בשנת 1987 פבל ייסד את המכון לפסיכולוגית היצירתיות (ציריך, סנט פטרסבורג) והוא יו"ר מועצת המנהלים של MANGO (האגודה הבינלאומית לנוירוגשטאלט)

בסדנה של רעיה בלינסקי

רעיה בלינסקי מחיפה, משתמשת בשיטה ככלי רב עוצמה להכוונת ועיצוב המציאות. למשל לחולל פריצת דרך, להפיג לחצים ומתחים במיידי, לפתור בעיות תקשורת ביחסים בינאישיים, למצוא זמן לעצמך ועוד. היא עובדת עם אנשים פרטיים וגופים. הציורים שמתקבלים בשיטה הזו, נראים כמו מבוך מרתק ומאוד אמנותי.

בשעור אחד שנמשך כשלוש שעות, רעיה ביקשה ממני להתמקד בנושא שחשוב לי, במערכת יחסים מסויימת. בחרתי להתמקד בקשר עם עצמי. בעזרת טוש שחור עבה וטוש דק, רעיה שאלה שאלות שאפשרו לי ליצור יצירה גרפית, שאמורה לחווט קצת אחרת את הרשת העצבית במח. בסוף התהליך היא בדקה את המחשבות והאסוציאציות שלי, לעומת ההתחלה וראינו את השינוי החיובי.

ציורים שלי בסדנה של רעיה בלינסקי

מכוון שמדובר באלגוריתם מיוחד שנדרשת מיומנות שליטה בו, ברור לי שכדי להעמיק, עדיף לעשות קורס של כמה שעורים, אבל ממש נהניתי מהתהליך והתוצאה, ותרגלתי בבית.

אני ממליצה על הסדנה הקרובה-בשישי 26 לינואר, ב-11.00- להלן הפירוט

נייד של רעיה-054-9930013


5.סדנת זכוכית עם מריה דוב

מיניאטורות שנצרבות בזכוכית, הלהיבו את דמיוני. אצל מריה דוב בחיפה, בסטודיו מקסים באזור הנמל, "גלאס מי", מצאתי שלל חיות, תכשיטים וחרוזים למכירה.מריה הסבירה לנו קודם כל מבחינת בטיחות מה צריך ומה אסור. כל אחת קיבלה משקפי מגן מיוחדות, שרק דרכם אפשר לראות את הקסם שנוצר מפיסול בתלת מימד, באמצעות מבער

מריה דוב-צלמה גילי מצא

למדנו איך למזג, להתיך, לחתוך, ובעיקר פחות לחשוש מהאש. גם ילדים בני תשע ומעלה יכולים ליצור פה. נדלקתי על סדנה שמשלבת בין זכוכית כפולה לפרחים יבשים ויצירת מסגרת מתכת, שאשמח לעשות בהזדמנות

בסדנה של מריה דוב

הסדנה מתקיימת כל יום רביעי בין השעות שש עד שבע וחצי, עד חמישה משתתפים, אבל יש גם אופציה לקביעת סדנאות פרטיות בשעות גמישות.

לפרטים מריה ב-054-6783270


לכתבות נוספות אמנותיות:

הספריה הלאומית-צלמה גילי מצא
בסדנת ווטסו אצל איריס שמואלוב


 

Comments


אולי יעניין אותך:
bottom of page