top of page

חיפוש=

סיעור חושים בשוק הכרמל


אוכל סיני בשוק הכרמל-צלמה גילי מצא

מאז שעמדתי על דעתי, כי על רגלי עמדתי הרבה קודם, טיילתי לבד. במשך השנים זה הפך לטבע שני שלי. לפעמים ההרגל הזה בעוכרי, במיוחד כשמדובר בטיול בקבוצה בלוקשן שמציף בגירויים.

שוק הכרמל-צלמה גילי מצא

כדי להתמודד, אני מצמצמת את נקודת המבט לעינית במצלמה וזהו, יש לי פוקוס. כל מה שיחדור את המיסוך של אוזני הערלות יהיה בונוס, כי יש איבר אחד שעובד שעות נוספות.

סיפור באוכל-עם שרה גלב

ועם הליקוי הזה-נרשמתי לסיור "סיפור באוכל" של שרה גלב, שקרץ לי בשובבות של חנות ממתקים מפתה. כמי שהמוטו שלה "נהנית לבד", עשיתי ממש לאחרונה סיור עצמוני בשוק הכרמל, שעליו כתבתי פה: https://www.gilimazza.com/blog/המשולש-הכי-מעניין-ת-א

הפעם בחרתי בזווית ראייה, רחרוח, נשנוש, מישוש בתיווכה של מקומית אסלית. ובהחלט אפשר לומר ששרה היא אטרקציה כדיירת, שלא שייכת לתפוצה וגרה בלב כרם התימנים, הנושק לשוק.

שרה גלב-צלמה גילי מצא

מקום בו היא למדה על בשרה, איך להזין את האנרגיות ולרומם את המוזה, למצב של יצירה.

”אני חווה בשוק אקסטזה, כי הוא מקום אינטנסיבי, שבו החושים מתעוררים במלוא העוצמה", כך שרה שמבשלת רומן שעדיין לא ראה אור יום, מסבירה לנו, תוך כדי שסוחרים מאיצים בנו לזוז קצת, נשים דוחקות עגלות וטייסים על אופנוע חשמלי משתחלים ביננו. קבוצה של עשר בנות, אם זו הגדרה פוליטקל קורקט לנשים במנעד של 25-60 שנות נסיון.

שוק הכרמל-צלמה גילי מצא

מבעוד מועד-שרה בקשה להביא אתנו תמונות ילדות ולא סיפקה הסבר. מבחינתי היה עדיף אם הייתה מבקשת מאתנו להביא ארוחת עשר: כריך, תפוח ושוקו. אני די מתעבת לפשפש באלבומים עתיקים, שהניילון שלהם עזב את עמוד האם וגם חלק מהתמונות, חוו נטישה של חומר דביק. מה גם שזיכרונות הילדות שלי, הם לא להיט בעיני הסובייקטיביות כמובן.

שוק הכרמל-צלמה גילי מצא

את עשר הנשים שהגיעו לסיור, פגשתי במקום מדליק בשוק שנקרא "מטבח יום". בעיקר בגלל הווריאציה על פטיו, שמצאתי בגב של המקום. ארונית כחולה, מאוורר רטרו ושולחנות עם מוזאיקה, שזרקו אותי לשני יעדים: יוון וטוסקנה.

"מטבח יום"-צלמה גילי מצא

פה התבקשנו לשלוף תמונות ילדות, ז"א לעלות אותן בקבוצת וואטס אפ, שנפתחה לכבוד החגיגה.

מטעמי פרטיות וטאקט, לא לעשות ספוילר לסיור, רק אגיד שהעליתי תמונה שבה אני אולי בת שבע, ברציף תחנת רכבת בלוצרן בשוויץ.

בתחנת הרכבת בלוצרן

הפוני השנוי במחלוקת שלי גם מופיע בתמונה. אני נראית כמי ששומרת על מזוודות כבדות, משום מה מחייכת, עוד לא מודעת לייעוד שלי כטיילת חובקת עולם.

בהתלהבות יצאנו לכבוש את השוק- כדי לצוד השראה. פגשנו בדרך קבוצות קולניות עם חולצות זהות, או קסקטים, שנראו כאילו יש להם להבה בטוסיק-למהר לנצח במשימות שקבלו. אנחנו התקבצנו סביב שרה, שעצרה בדוכנים לטעימות שמאחוריהם עמדה מחשבה מדויקת, איך "לחמם" אותנו לקראת כתיבה בסוף הסיור.

שוק הכרמל-צלמה גילי מצא

הדוכן שהכי- דיבר אל תיבת הפנדורה מהילדות שלי היה פיצוחים, תבלינים, אוצרות מפעם. כמו ממתק בשם לדר: קרש כתום ודביק, שאבא שלי היה מביא בימי שישי יחד עם פיסטוק חלבי נפלא, מרציפן במתיקות עזה, רחת לוקום שנדבק לסתימות, משמשים מיובשים, שזיפים מבריקים שחורים ועוד דברים, שהתאימו כמזטים לכרסום בזמן הסרט הערבי העלילתי, שהוקרן לקראת שבת, הבידור היחיד המשובח של ערוץ אחד ד'אז.

שוק הכרמל-צלמה גילי מצא

הסיור הסתיים במזנון של עירית אהרון, שהיא טלנט שממש התגלה לאחרונה. ג'ימי אוליבר, השף הערום והכל יכול, הציץ והחליט לצלם על הלחוח והטמרפמנט התימני שלה, פרק שיוקרן בקרוב, בתוכנית האוכל הידועה של שף שהוא מאסטר מהמובילים בעולם.

עירית אהרון-צלמה גילי מצא

שרה הפגינה שרירים טובים של "מלח ופלפל", זרוע קדמית ואחורית, כאשר סחטה מיץ תפוזים אישי לכל אחת.

שרה גלב-צלמה גילי מצא

עירית שהייתה היפר-עליזה, כאילו היא מגלגלת בלשונה את הממתק השכונתי -גת, הקפיצה על המחבת, את עיסת הבצק של הלחוח שתפחה והתמלאה בנקבוביות. היא הסכימה ללחוש באוזני שהעיסה כוללת את הממריץ האולטימטיבי חילבה, בתוספת שמרים, מים פושרים ויד מיומנת.

"לחוח עם ביצה"-במטבח של עירית אהרון:

משרה קבלנו מחברת שבתוכה כל אחת שרבטה את אשר על ליבה, שהיה שבע ממיטב הגירויים. על שולחן פורמייקה נכתבו זיכרונות, סיפורים קצרים, הגיגים וכך עפו להן שלוש שעות של "סיפור באוכל", סיור שמקבל ניקוד גבוה באתרים וגם מבחינת: "לטייל עם גילי" הוא בון-בון משובח.

בדוכני השוק השונים:

נקודות ציון בטיול:

"מטבח יום"- בית קפה, רחוב רבי מאיר 21

"פלאפל תן חיוך"-רחוב רמב"ם 2

במטבח של עירית אהרון-צלמה גילי מצא

"לחוח עם ביצה"-אצל עירית אהרון, סמטת הכרמל 13

דוגן בכרמל-צלמה גילי מצא

פירות יבשים, האחים כוחלני-סמטת יום טוב 21

סיפור באוכל-סדנה בהשראת טעמים עם שרה גלב:

הנייד של שרה גלב-0523824492

שרה גלב כיוונה לנו את המבט-צלמה גילי מצא

תרצו לקרוא עוד על שוק הכרמל?בכתבות שמצורפות פה:

  1. https://www.gilimazza.com/blog/המשולש-הכי-מעניין-ת-א

  2. https://www.gilimazza.com/blog/insider-tips-to-tel-aviv-markets

שוק הכרמל-צלמה גילי מצא

Comments


אולי יעניין אותך:
bottom of page