חיפוש=

פירנצה למתחילים


כ-4.5 מיליון תיירים מגיעים לפירנצה מדי שנה, מקצתם בחורף סביב חג המולד ורובם בקיץ. השנה צפויה תוספת משמעותית, ולו בגלל המותחן "התופת", האחרון בטרילוגיה שביים רון הווארד ("צופן דה-וינצ'י", "מלאכים ושדים") בעקבות רבי המכר של דן בראון. עיריית פירנצה עצמה מספקת מסלולים בעיר בעקבות הסרט (ראו מידע מעשי). אין ספק שהסרט, שצולם בין שכיות החמדה של פירנצה, יגדיל את התורים הפתלתלים לאטרקציות הללו. ארמון וקיו (Palazzo Vecchio); הבפטיסטריום, בית הטבילה בעל דלתות הברונזה המפורסמות; גלריה אופיצי, אחד המוזיאונים המשובחים בעולם; פונטה וקיו (הגשר הישן) שמחבר בין חלקה הישן של פירנצה לחלק ה"חדש".

הגשר עצמו עמוס מבקרים תמיד, ומשובץ כולו חנויות של צורפים. מעל החנויות עובר מסדרון וסארי, מעבר על-קרקעי סגור המחבר בין ארמון (פאלאצו) וקיו לארמון פיטי. את המסדרון בנה קוזימו מדיצ'י, בן למשפחה המפורסמת שמשכה בחוטים ומינתה אפיפיורים ושליטים והייתה הפטרונית של רבים מהאמנים המפורסמים ביותר בתקופת הרנסאנס. קוזימו מדיצ'י נאלץ לעבור יום-יום על הפונטהוקיו. כיום נחשב הגשר לאחד המקומות הרומנטיים באיטליה, אבל במאה ה-16 עבדו בו קצבים ופושטי עורות שעיבדו את חומרי הגלם, טבלו אותם בארנו ואז שטפו בשתן סוסים. מדיצ'י הבין שכדי להגיע לעבודה, יצטרך לסבול את הקולות, המראות ובעיקר את הריחות של הגשר, והורה לג'ורגיו וסארי לבנות לו מעבר עילי שישמש אותו בלבד.

לפעמים המציאות עולה על כל תסריט. בעוד ה"תופת" מנסה לשבור קופות, אירוע אקטואלי היכה בפירנצה. בנובמבר האחרון העיר ציינה חמישים שנה ל"מבול" שפקד אותה ב-4 בנובמבר 1966, טראומה שחקוקה היטב בזיכרון המקומי. נהר הארנו עלה על גדותיו והציף את מרכז העיר. לפחות 40 תושבים נהרגו ומיליוני יצירות אמנות וספרים נדירים נפגעו. מתנדבים מכל העולם הגיעו לעיר כדי לעזור להציל ספרים ויצירות אמנות, בהן גם שערי הבפטיסטריום עם יצירת המופת "דלתות גן העדן" של גיברטי.

אלה שוקמו במשך 26 שנה, ורק ב-2015 חזרו להיות מוצגות. זה היה מחדל: השלטונות ידעו על השיטפון הצפוי, אך לא הזהירו את תושבי העיר, מלבד שיחת טלפון לצורפים ולסוחרי התכשיטים בפונטה וקיו. בנובמבר האחרון העיר ציינה את יום השנה לאסון, בין היתר בתערוכות צילום שתיעדו את פלישת המים. והנה, יומיים לפני פתיחת התערוכה ו-40 שנה אחרי, נהר הארנו עלה שוב על גדותיו. ברגע האחרון מפלס המים התאזן, רגע לפני שהוכרזה קטסטרופה לאומית.

#איטליה

אולי יעניין אותך: