top of page

חיפוש=

מטיילת לבד מצפה רמון-חלק 2


מכתש רמון-צלמה גילי מצא
תצורות מעניינות מצפה רמון-צלמה גילי מצא

איפה לישון במצפה רמון

"חורשה במדבר"-הם שלושה חדרי אירוח קומפקטיים עם מטבחון, ששייכים לאלונה ואדי רחמילוב שמנהלים את "אתנו סנטר". אלונה אורגת עבודות יד בנול מיוחד מהקווקז ומרתק לראות אותה בלייב. את החוטים היא משיגה מבדואיות, בקטע של שת"פ מקומי ואז היא צובעת אותם בעלים, קליפות, שורשים של זיתים, סברסים, חזזיות.

על הקיר במקום שהוא מוזאון אתני, מוצגת הנדוניה שלה. שמיכה מרהיבה שהיא הכינה עם חברות, סיסטרווד מגבש של תרפיה קבוצתית טרום עידן האפליקציות ורשתות חברתיות. אנשים מביאים לה מדי פעם פריטים שקבלו בירושה ותמיד יושב בתוכם סיפור אישי. כמו לשטיח יודאיקה, שהוזמן מאירן ונאלץ לעשות טיול ארוך עד למכס בנתב"ג. סרטוני וידאו קצרים נותנים המחשה לתרבות הקווקזית. הכניסה היא בתשלום סמלי וזהו אחד המקומות הבודדים שפתוחים בשבת. היתרון של חדרי האירוח, שהם מול רובע הבשמים.

כתובת הר בוקר 8 /1 טלפון 052-8823895

אתנו סנטר-צלמה גילי מצא
אלונה רחמילוב אתנו סנטר-צלמה גילי מצא

מעבר להרים ולגבעות

"מעבר"-הוא לשעבר האנגר "אדמה", של צמד הרקדנים ליאת בן-דרור וניר בן גל שנאלצו לעזוב את המקום בעל כורחם. מקום שהיה אבן שואבת למטיילים, רקדנים ובית מחבק במשך כ-16 שנה. לפני חצי שנה ניב ודן, צעירים נמרצים הפכו את הבמה והמרחב "למעבר". מקום לסדנאות, הרצאות, מפגשים ובספטמבר ייפתח בו ביה"ס לריקוד. שנת לימוד שמתאימה ל"בוגרי צבא", לא בהכרח בעלי נסיון, שמעונינים ללמוד מגוון סגונונות. עוד תוספת היא הוסטל עם חדרים מדליקים מבוץ, בסגנון מערה. הכיפה הגיאודזית, שהפכה לסמל של המקום, תארח בראש השנה קרקס טרפזים, ג'אגלרים ועוד.

טלפון-08-9495967 עדכונים באתר www.meeverland.com

מעבר" מצפה רמון צלמה גילי מצא"
מעבר מצפה רמון-צלמה גילי מצא

הכי לט"ו באב

ל"מבדד רמון-כרם שיזף", הגעתי בט"ו באב, לערב משוררות, שהקריאו בו גם משוררים בועטים בחרצובות לשונם. הופעה של מירה עוואד הנהדרת עם אדם גורליצקי, לאור שמיים זרועי כוכבים, היתה רומנטית למדי. למחרת נסעתי לראות את הכרם עצמו ולדבר עם העתונאי-סופר צור שיזף. כמסתכן נצחי, הוא יצא להרפתקאת הכרם ב-2011 בלי ידע קודם. 50 דונאם של ענבים וזיתים, בגובה 800 מטר, בתנאי שטח שכוללים שטפונות וחום קיצוני. לדבריו הוא נוחל הצלחה עם בציר ממגוון סוגים. מחירו של בקבוק יין 110 ₪. שיזף עושה סיורים בכרם ומספר על חקלאות עתיקה משולבת במודרנית.

הגעה-מכביש 40, עוברים את בה"ד 1 ומחפשים את השלט של 4500 מטר, במסלול הריצה של הצוערים. לידו שער החווה של כרם שיזף.shezaf.net@gmail.com

מבדד שיזף-צלמה גילי מצא
מבדד צור שיזף-צלמה גילי מצא

אל המעיין

קבעתי עם חיים ברגר בתחנת הדלק ליד מדרשת בן-גוריון. משם יצאנו בג'יפ שלו לשטח, עם הסברים על הגאולוגיה המיוחדת של המקום. הליכה קצרה לעין עקב, נועדה כדי להתרענן בברכה טבעית, נווה מדבר. לא הבאתי בגד ים, אלא מצלמה ולכן הסתפקתי בלהיות משקיפה. מצהלות השוחים העידה שזו חוייה משובבת למדי. שנקטעה כשפקח של רשות שמורות הטבע הגיח מהסבך והודיע חגיגית "הרחצה הסתיימה". זוג עם ילדים שרק פרק ציוד התבאס קשות, אבל הקנס בסך כ-800 ₪ נשמע מדאיג יותר. הסיור המשיך בלעדי לאתר ציורי סלע וספארי לילה, באזור שבו אפשר לתצפת על ההתנהלות של הדיירים המקומיים בלי להפריע למנוחתם. חיים אוהב ללמד בני-אדם על עצמם, דרך העיניים של החייאס המדבריים.

חיים ברגר, טלפון-054-5343797 negevjeep@gmail.com

עין עקב-צלמה גילי מצא
עין עקב-צלמה גילי מצא

אל המכתש

עם אלן גפני יצאתי לסיור זריחה במכתש הגדול בעולם. כזה שהיה צריך לגרוף תורים של טוריסטים, בבליל שפות. התחלנו בתחתית המכתש ב"מנסרה", ששביל הגישה אליה הפך לנגיש גם לרכב פרטי לאחרונה.

זוהי נגריה שהטבע יצר עם פיסות אבני חול "שנאפו" בחום גבוה וכשהתקררו התגבשו לאלפי כפיסים. רשות הטבע והגנים יצרה שביל גישה מעגלי, עם שלטי הסבר. אבל באמצע שלו נתקלנו בגיבוב אבנים מעצבן עם "מזל טוב סבא", שעשו מבקרים חסרי מודעות לסביבה.

משם המשכנו לפארק הגאולוגי, שעשיר בצבעים למילוי בקבוק זכוכית סמלי. ממנו יש תצפית נהדרת על המכתש. פארק הפסלים שמתחיל בהר גמל, שקרוי כך בגלל צורתו, הוא פרוייקט של אמנים מרחבי העולם שנעשה במהלך כמה עשורים. מסלול הטיול עובר בגשר מעל כביש 40 וחולף על מלון "בראשית", שבשביל לתצפת מהברכה שלו על הנוף הפרוש כמו כפפה, משלמים כמו דיל לחו"ל.

אלן גפני, טלפון-050-9988144 negevland@gmail.com

עדכונים על מצפה-https://mitzpe-ramon.muni.il/

תיירות מצפה-http://www.negevtour.co.il/

מלון בראשית מצפה רמון-צלמה גילי מצא


Opmerkingen


אולי יעניין אותך:
bottom of page