top of page

חיפוש=

גילי בגליל-ט"ו בשבט פרטי


שמורת טבע נחל שניר שלכת מאוחרת-צלמה גילי מצא

קיבוץ מעיין ברוך-צלמה גילי מצא

למה לי לנטוע ללב

לכבוד ט"ו בשבט שחל אתמול, בהחלט נטעתי. לא התחלה של עץ באיזה יער משולט, אלא ערוגה גדולה ופורחת, ממש גינה קהילתית. למה קהילתית?, כי היא במתחם דירות של סטודנטים שלומדים במכללת תל-חי, בגליל העליון. ומה לי וללימודי תואר אקדמי, גיל ממוצע 24 והצפון האמיתי של הארץ?.

בשביל בין הקיבוצים-צלמה גילי מצא

אמהות או לא להיות

התשובה היא ילדה שתאכלס' סיבלטתי את הדירת חדר שלה בקיבוץ מעיין ברוך, בעודה בחו"ל וגיליתי שקצת זה הרבה בכל מובן אפשרי. וגם שג'ונגל קטן של שיחים פראיים, שהתפרשו לרוחב ולגובה יכול לפוך למקור אושר

לפקוח בו עיניים בבוקר, לנשום עמוק ולשתות קפה על המרפסת.

מחיר האושר

כל האושר הזה עלה לי כ-300 ₪, שזה מקביל לסשן של מטפל אלטרנטיבי, שעושה עיסוי ושיחה חופרת בשורשים. במשתלת כפר-גלעדי, התחלתי את הניסוי עם סלסלי כסף, לוע הארי, פרח ששכחתי את שמו, לובליה וכריזנטמה. סט קומפקטי של כף שתילה, מעדר, מגרפה גרמו לי להרגיש גננית נחושה.

התחלתי בעקירה של לבנדר חסר גבולות וחובב צרעות, ועדרתי בורות שהפכו לקראת שקיעה לבולענים. לקח לי שעה לכסות אותם, באופן שהראשים של הפרחים ששתלתי, שבינתיים נסגרו ונראו נבולים, יצליחו לנשום.

סלקציית צמחים במשך כמה ימים, גשם הזלעפות שירד הישקה את היצירה שלי בנדיבות. אחרי שראיתי שהחבורה שורדת -למען הסר ספק, בדקתי את זה בנסיון לטלטל אותם, החלטתי שיש המשך. חזרתי לצביקה, הגנן הראשי של הקיבוץ ואמרתי לו שעכשיו נחוצים לי עשבים לתה. בחרנו יחדיו בקפידה, כאלו שהם לא שתלטניים מדי ולא יאפילו על הפרחים החמודים.

קבלנית שיפוצים

במחלקת גינון ב"הום-סנטר", קריית שמונה שבה לא היתה נפש חיה, מצאתי גמדים בכל מיני גדלים ודוקרנים מעוצבים עם תאורה סולארית. בקופה עשיתי עיניים לגבר היחיד שעמד בתור, והוא העביר את כרטיס הקבלן שיפוצים שלו וקיבלתי הנחה.


להיתלות בשורשים-צלמה גילי מצא

שלכת בחורף ברמת הגולן

בין לבין כל השלבים המרתקים שתארתי לעיל והיה גם אחד שחסכתי מכם, יצאתי לטבע העוצמתי שהקיף אותי. לתדהמתי גיליתי שלכת, מתחת לכל עץ רענן ופלג מים זורם.

עוד גשר בדרכי-צלמה גילי מצא

שמורת טבע נחל שניר-צלמה גילי מצא

בזמנו טיילתי עם הגנן של קיבוץ מרום גולן והתלהבתי מהצבעים העזים של זהוב, חום, כתום ואדום מעץ שזיף, ערמון (רק בצפון רמת הגולן צומחים עצי ערמונים), אדר, אלון אמריקאי ועוד. אבל זה היה בחודש נובמבר!, כעת ינואר-ררררר.

וואו גליל עליון

זה ת'אכלס הזמן שמטעי הפרי הנשירים נמצאים בשלכת: האגס, השזיף, הנקטרינה, האפרסק והתפוח ומזמינים "תיירים" להתפעל מהסתיו הצנוע שיש פה.

שמורת התנור-צלמה גילי מצא
שמורת נחל בניאס עליון-צלמה גילי מצא

שלכת בשמורת טבע נחל שניר-צלמה גילי מצא

אבל בחורף?, נראה שמזג האוויר התבלבל לחלוטין, אם מצאתי מרבדים עוצרי נשימה, שמשתלבים עם אבני הבזלת השחורות והכבדות, או מים שוצפים בירדן על שלוחותיו. קבלו אלבום התרשמות מהפוטו-סינתזה שעשיתי באמצעות אנדרואיד, לב פתוח ועין צמאה ליופי.

כתבה נוספת על הגליל העליון השוצף כעת-עמדו כאן

ועוד אחת-על סיבה טובה להצפין-פה בלינק

מידע נוסף באתר רשות הטבע והגנים-www.parks.org.il

סלפי עלים בקיבוץ הגושרים

קיבוץ מעיין ברוך-צלמה גילי מצא

מסעדת דג על הדן-צלמה גילי מצא

אין כמו ספסל להבין איפה אתה-צלמה גילי מצא

#גלילעליון

אולי יעניין אותך:
bottom of page