top of page

חיפוש=

כפר אותנטי-עין כרם


ממלון אלגרה בעין כרם-צלמה גילי מצא

בסקר של משרד התיירות, עין כרם הוגדרה כאטרקציה תיירותית ראשונה במעלה בארץ. למעלה משלושה מיליון תיירים ומקומיים מטיילים בה מידי שנה. אני חלק מהסטטיסטיקה כמי שטיילה בה אין-ספור פעמים.

רחוב המעיין בעין כרם-צלמה גילי מצא

בכל ביקור אני מגלה בה פנינות ארכיטקטוניות חדשות. עין כרם משלבת את הבנייה הערבית עם הבנייה האירופאית עתירת המימדים של המאה ה-19. היא מזכירה לי כפרים ציוריים ביוון וטוסקנה ואכן היא כפר ים תיכוני אותנטי.

כפר ים תיכוני-צלמה גילי מצא

שריד אחרון של כפר תנכ"י, שעורר את דמיונם של ציירי המאה הקודמת: ראובן רובין, נחום גוטמן, ציונה תג'ר, ישראל פלדי. בכפר בתים עתיקים עם תקרות קמורות וגבוהות וחדרים ענקיים, חלקם בני 500 שנה, שיד הזמן לא נגסה בהם.

נזירות בכפר עין כרם-צלמה גילי מצא

כנסיות/מנזרים-

עין כרם היא "משלנו" מימים ימימה. במסכת מידות בגמרא, מוזכר שאבני המזבח של בית המקדש השני נלקחו מ-"בית הכרם",כך היא נקראה ד'אז. היא נחשבת הרביעית בקדושתה לנוצרים-אחרי כנסיית "הקבר" בירושלים, כנסיית "הבשורה" בנצרת וכנסיית "המולד" בבית לחם.

כנסיית מוסקוביה-צלמה גילי מצא

בכפר שבעה מנזרים ציוריים, עם צריחי פעמונים שמנעימים בצלצולם כמה פעמים ביום. לפי המסורת הנוצרית, כאן נולד יוחנן המטביל לאמו הקשישה אלישבע. מרים , בת דודתה ביקרה בעין כרם בעודה נושאת ברחמה את ישוע( ישו) והביקור הזה מונצח בציורים מרהיבים בכנסיות במקום.

כנסיית יוחנן בהרים-שהיא המרכזית והבולטת עם מגדל הפעמונים שלה, היא אתר ארכיאולוגי רב שכבתי. יושבת על מקדש רומי, שמתחתיו מקווה טוהרה מתקופת בית שני וכן פסיפסים ושרידים משתי כנסיות ביזנטיות.

כנסיית יוחנן בהרים-צלמה גילי מצא

המנזר הרוסי-שמכונה "מוסקוביה", יושב על המדרון הגבוה בהרי ירושלים. על שטח עצום, בנוף עוצר נשימה. ההליכה בסמטאותיו היא כמו טיול בכפר רוסי עתיק. חיות במקום כ-60 נזירות ונזיר אחד. אין ספק שזו הרמוניה. הם טוענים שמערת הלידה של יוחנן נמצאת בשטח. אשרי המאמין.

חצר בעין כרם-צלמה גילי מצא

חצרות ובוסתנים-

בכפר הזה, שפע של מרפסות ועליהן גפנים משתרגות, עצי תות, תאנה, עצי חרוב ועצי זית בני מאות שנים. בחצרות חבויות מן העין, יש גינות פרועות בשילוב צמחיה מסוגננת. בחלק מהחצרות ישנן גתות עתיקות ואבני ריחיים, המעידים על העבר החקלאי של הכפר. דרכו בהם ענבים ליין ובבתי הבד, ייצרו שמן זית. מתחת למעיין מרים, שיקמו תושבי עין כרם טראסות עתיקות, נטעו עצי פרי והכינו פינות ישיבה מקסימות. באחת מהן צלמתי בול עץ מסוגנן עם חריטה "האדם הוא עץ השדה".

בוסתן עין כרם-צלמה גילי מצא

מומלץ לבקר-

עתליה- שפית צעירה שגרה בבית ערבי ישן עם רצפה מצויירת ותקרה בגובה ארבעה מטרים. היא מארחת לארוחות גורמה וכן לסדנאות וטיולים קולינריים. בימי שישי היא פותחת את דלתה לבראנץ' אינטימי ועשיר, מעשי ידיה.

הצייר גרינפילד- בחצר שלו נמצאות שתי מערכות של בתי בד, עם אבני ריחיים כבדות. בבית סמוך ראינו אבן ריחיים ענקית באמצע הסלון, שהיא אטרקציה.

רחל נתנאל-מארחת בגינה פראית-מסוגננת. במו ידיה, בעזרת קומץ פועלים חשפה מבנה שהיה קבור באדמה והפכה אותו לבית מיוחד, שבו היא חיה.

ויש עוד נשים שמארחות בבתים הציוריים שלהן, למפגשים וטעימות אמנותיות.

בסמטאות עין כרם-צלמה גילי מצא

בסכנת הכחדה-

המקום כעת מאויים על ידי גשר בטון ענקי, שמעליו תעבור הרכבת הקלה, לבית החולים "הדסה". הגשר צפוי להבנות מעל חמש כיפות הזהב הנוצצות של המנזר הרוסי. הוא צפוי לקבור מאות עצי שקד ואת המדרון הכי יפה בארץ. זה הנוף שכף רגלו של כל מבקר שיוצא מהרכב או מהאוטובוס, מתפעל ומצלם.

עיריית ירושלים מתכננת להעביר לכאן את מכללות צה"ל. במדרונות המערביים אושר להקים את מתקן המים הגדול בארץ ומתקני גז. בכל מקום אחר בעולם היו מטפלים בכפר כזה בכפפות של משי ואילו פה רואים בו רק פוטנציאל נדל"ן, כסף ותיעוש.

עיטורים מקומיים בעין כרם-צלמה גילי מצא

איך לטייל ואיפה ללון-

המלצת משתמשת- להגיע לעין כרם לשני לילות ולהרשות לעצמכם ללכת לאיבוד בסמטאות המפותלות. בכפר למעלה ממאה בתי הארחה, צימרים ומלונות בוטיק. חוויה אחרת-לישון באכסניה של מנזר האחיות מציון, שהיא אחת משלושת בתי הארחה במנזרים בעין כרם. סופרים וציירים לוקחים כאן חדרים לתקופת השראה. בגינה, גן עדן עם בריזה מערבית שמצננת גם בימים חמים מאוד, מתקיימים קונצרטים של מוסיקה ווקאלית.

חצר בעין כרם-צלמה גילי מצא

עוד המלצה. במלון הבוטיק "אלגרה", עם גן מטופח ישבתי שעה ארוכה עטופה בנוף המרגיע. עליתי לתצפית מרהיבה מהגג שבו הנוף נפתח ומשנה גווניו.

חצר בעין כרם-צלמה גילי מצא

חיי לילה-

אם מיציתם את השקט המקומי הכפרי, חברת "אגדת עין כרם", מריצה מזה שנים סיורים החושפים את פני הלילה הירושלמי, שמלא בברים ובמוזיקה חיה. כעת זו העונה הטובה ביותר לעלות לירושלים ולשלב סיורים מרתקים עם לינה בשלל מלונות בוטיק ובתי הארחה נהדרים. בימי שישי ושבת החברה מקיימת קונצרטים וטיולים בכפר, שמודרכים על ידי צוות מקצועי מקומי. שומעים בדרך סיפורים על אהבות גדולות, נזירות יהודיות-יש דבר כזה... ועוד.

סיורי שקדיות "אגדת אין כרם"-צלמה גילי מצא

ניתן לפנות לאגדת עין כרם בטלפון-02-6418682

לארוחות גורמה מיוחדות אצל עתליה-http://www.atalya.co.il/

לינה במלון בוטיק אלגרה-http://www.hotelalegra.co.il/

מפה עירונית של ירושלים למטייל העצמאי- מחולקת בבתי הקפה והמסעדות הרבות בחינם.

מפת סודות עין כרם- לטיולים ביער ירושלים שמקיף את הכפר-למושב בית זית והאגם שלו, להר הרצל, לבוסתן המעיין ועוד במשרדי אגדת עין כרם.

אגם בית זית-צלמה גילי מצא

מוזמנים לקרוא עוד המלצות פה ולעקוב אחרי "לטייל עם גילי" באינסטגרם https://www.instagram.com/travel_with_gili/

コメント


אולי יעניין אותך:
bottom of page